Завершилася п’ята сесія «Інформаційна війна: традиційні цінності як зброя?» на Міжнародній конференції високого рівня «Уроки гібридного десятиліття: що треба знати для успішного руху вперед». Ішлося, зокрема, про створення російських фейків, здатність соціальних медіа до маніпуляцій громадською думкою на поведінкою, а також рівновагу між боротьбою з російським впливом та збереженням свободи слова.

Міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш:

❗️«Під час створення фейків росіяни використовують радянський метод рефлексивного контролю. Він діє таким чином, що людина ніби робить власний висновок».

Директор Центру передового досвіду НАТО зі стратегічних комунікацій у Ризі Яніс Сартс:

❗️«Чому ці технології зараз спрацьовують краще, ніж у 70-х? Бо ми на це не зважали, ми не давали відсіч – Україна, країни Балтії, США – всі ми винні. Якщо ми нічого не зробимо, то будемо в дуже поганому становищі. Якщо почнемо інвестувати у своїх громадян – виграємо».

Член Парламенту Великої Британії, речник Національної партії Шотландії щодо оборони Стюарт МакДональд:

❗️«Політики, здебільшого, певним чином сприймають прогрес ліберальної демократії як належне. Мені здається, що треба зараз дещо струснути і розбудити їх – треба пам`ятати, що необхідно завжди відстоювати ліберальну демократію, щодня робити свою роботу краще».

Головний радник, старший директор Національного демократичного інституту в Україні Мері О`Хейген:

❗️«Росіяни хочуть подати якомога більше контраверсійних, конфліктних наративів, щоб ви, зрештою, сказали: я ніколи не знатиму правди, я не знаю, як охопити всі ці різні пояснення, я не хочу про це говорити, я просто загублюся в стані постійної фрустрації, стані постійної непевності. Саме це хоче зробити Росія. І саме це надзвичайно важливо, якщо ви хочете стати повноцінним гравцем у всьому світі».

Старший науковий співробітник Центру Євразії при Атлантичній Раді, член робочої групи «East StratCom» Європейської служби зовнішньої діяльності (2015 – 2018) Якуб Каленський:

❗️«Ми можемо користуватися тими засобами, які в нас є, для того, щоб вказувати, що це справді російська пропаганда. Один з таких телеканалів – це телеканал «Спутнік», наприклад. Тому ми можемо ідентифікувати такі ЗМІ, які поширені по всьому світу, так, як ми пишемо на пачках сигарет – «Якщо ви будете курити – ви можете померти». Такі ж попередження мають бути і щодо ЗМІ».

Ivanna Klympush-Tsintsadze
Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції
Міністерство оборони України
Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine
Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та ВПО України
NATO in Ukraine

Світлина від Офіс віце-прем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.